דף הבית > שלף אורית

שם המומחה

שלף אורית

התמחות ראשית

גרפולוגיה משפטית

מקצוע

גרפולוגית

ותק

18 שנים

 • מומחה מוסמך המכון מסלול מורחב
 • בורר
 • נתמך בתצהיר
שלף אורית

פירוט תארים והשכלה

תואר

BA

פירוט תארים והשכלה

אוניברסיטת ת'א-BA חינוך מיוחד ופילוסופיה
מכללת בית ברל-תעודת הוראה
מכללת בית ברל-תעודת מנהלים
המכללה למנהל-גרפולוגיה
המכון הישראלי ללימודי בחינת מסמכים וגרפולוגיה משפטית

חבר בארגון/ים

האגודה הישראלית לגרפולוגיה מדעית

התמחויות ומידע מקצועי משלים

תחומי עיסוק

 • plusהשוואת כתב יד
 • plusזיופים
 • plusבדיקת מסמכים

קורות חיים מקצועיים

השכלה והתמחויות:
 בעלת הסמכה כגרפולוגית משפטית מטעם המכון הישראלי ללימודי בחינת מסמכים וגרפולוגיה משפטית, בראשות גב' דבורה הראל.
 בעלת הסמכה כגרפולוגית מקצועית מטעם האגודה הישראלית לגרפולוגיה מדעית.
 בעלת תעודת הוראה ותעודת מנהלי בתי ספר תיכוניים מטעם מכללת בית ברל.
 בוגרת תואר ראשון, חינוך מיוחד ופילוסופיה, מטעם אוניברסיטת תל אביב.

ניסיון מקצועי:
 משמשת ארבע שנים כיועצת מומחית בנושאי השוואת חתימות כתבי יד, מבצעת בדיקות ועורכת חוות דעת על פי הצורך.
 עוסקת בגרפולוגיה 18 שנה.
 מנהלת היחידה ללימודי חוץ והמשך, מכללת עמק יזרעאל, 2005-2007.
 מנהלת תיכון תל אביב סניף חיפה, 2001-2002.
 מנהלת מבצע הקש בדלת מחוז צפון, האגודה הישראלית למלחמה בסרטן, 2000-2001.
 גמלאית צה'ל, רס'ן במי'ל, לאחר סיום 24 שנות שירות בתפקידי פיקוד והדרכה.

מאמר שלי:
גרפולוגיה משפטית /גרפולוגיה אבחונית
הגרפולוגיה מהווה כלי ייעוצי לצרכים שונים ונבדלים. הגרפולוגיה האבחונית (הקלאסית) מהווה כלי יישומי לבחינת כישורי האדם, יכולותיו, חזקותיו וחולשותיו במישור התפקודי, הרגשי, הבין-אישי כמו גם לעניין בחינת יושרו ואמינותו של הנבדק ומשמשת ככלי תמך בתהליך קבלת החלטות אישי/ארגוני.
באמצעות ניתוח כתב היד וניסוח חוות דעת, ניתן לאפיין את הנבדק במישורים השונים ולהגדיר פרופיל אישיותי כולל ונרחב.
השימוש הרווח בגרפולוגיה נוגע בתחום השמת כוח אדם בחברות ובארגונים שונים הנעזרים בכלים שונים ובהם בגרפולוגיה לצד מתן חוות דעת אישית לנועץ המצוי על פרשת דרכים ומבקש להיעזר בכלי אובייקטיבי כדי לקבל החלטה אישית עתידית ומושכלת לשיטתו.
הגרפולוגיה המשפטית מהווה כלי לבחינת מסמכים ובדיקת זיופים ודנה בשאלה מרכזית ומהותית: אמת/שקר, אותנטי/מועתק, מקורי/מזויף.
בארה'ב נלמדת הגרפולוגיה המשפטית במסגרת לימודיי משפטים (לימודים פורנזיים). בארץ העוסקים בגרפולוגיה משפטית מרביתם מוסמכים בתחום הגרפולוגיה הקלאסית כבסיס ללימודים/להסמכה בתחום הפורנזי.
כגרפולוגית משפטית עלי להגיש חוות דעת מומחה בכל מקרה השנוי במחלוקת לפיו צד Aטוען כנגד צד Bביחס למסמך X (לכאורה מדובר בנוסחה מתמטית).
חוות דעת זו חייבת להיות מבוססת ומנומקת היטב לאחר ביצוע מבדקים מעמיקים ביחס לשאלה שבטיעון. כגרפולוגית משפטית עלי לבחון לעומק את המסמך השנוי במחלוקת על כל צדדיו והיבטיו החל בכתב היד (טקסט, הערות שוליים, חתימה) ולהתחשב בסוג המסמך המדובר באם הוא מקורי/מצולם/מפוקסס/סרוק, מודפס/כתוב בכתב יד. רצוי לבצע את הבדיקה בהתייחס למסמכים מקוריים. רמת תקפות ההמלצה ומידת הוודאות לגביה תלוי בסוג המסמך שהובא לבדיקה. כמו כן נכון להשוות מסמכים של הכותב מתקופה דומה ו"בתבנית" דומה. למשל אם שאלת המחלוקת נוגעת לצ'ק מסוים, יש לבדוק דוגמאות צ'קים מתקופה דומה ולבקש מהנבדק למלא מס' העתקים בתבנית צ'ק בנוכחות הבודק. לעולם אין להסתפק רק באימות הצ'ק המדובר אלא לבצע בדיקות ביחס למסמכים להשוואה רבים ככל הניתן.
כמומחית בתחומי אני בוחנת את המסמך השנוי במחלוקת באמצעות עזרים שונים כדוגמת שימוש במיקרוסקופ אלקטרוני,אני נעזרת בהגדלות תחת תאורה ממוקדת, ובשימוש בתוכנות מחשב שונות ובהן תוכנת הפוטושופ ועוד.
החתימה ככלל ואימות החתימה בפרט הוא נושא מעניין כשלעצמו. החתימה משולה ל"אות" האישי של החותם, בבחינת "טביעת אצבע" בלעדית, יצירה אישית ומקורית שמייצגת אך ורק את החותם. החתימה היא פרי דמיונו/פיתוחו של החותם בהשראת דמויות דומיננטית בחייו/מקור אחר, מודע/שאינו מודע וככזו היא מייצגת את החותם וצופנת בתוכה מידע רב אודותיו. ניתן בספק "לזייף" את תבנית החתימה אך לא ניתן "לזייף" את תנועת החתימה!!! הגרפולוג המשפטי בוחן את החתימה ב"עיניים חודרות" ומפענח את סוד התנועה שבה.
כמומחית אימות מסמכים ובחינת זיופים אני אמונה על גילויים. כאמור אני בודקת את "הטקסט" כמו גם את "הרקע" עליו הוא נכתב. אני מייחסת חשיבות לכל פירור מידע הנחשף בבדיקה ומשקללת אותו בהתאם לסך הממצאים המתקבלים. ישנן מסקנות אותן אני יכולה להציג בוודאות גבוהה אולם ישנן השערות שאיני יכולה לקבוע מפורשות לגביהן ועלי להיעזר במעבדה מקצועית, כמו למשל במקרה המפורט: אני יכולה להבדיל בין סוגי דיו תחת תאורה שונה אך איני יכולה לקבוע את גילו/מקור ייצורו. זה כשלעצמו מחייב בדיקה מעבדתית.
אל שולחני יכולים להגיע מסמכים השנויים במחלוקת, משלושה מקורות שונים: * קבלת מינוי מטעם בית המשפט כמומחה מכריע בתיק שיש לגביו מחלוקת הנוגעת בחשד לזיוף.
* פניית עו'ד לברור נושא שנוי במחלוקת מטעם הלקוח אותו הוא מייצג.
* פנייה ישירה אלי מטעם אדם פרטי החושד כי נעשתה תרמית כלפיו ביחס למסמך כזה או אחר.
המסמכים יכולים להיות שונים ומגוונים כמו למשל: צוואות, הסכמים שונים ובהם הסכמיי ממון, רשומות רפואיות, צ'קים, הוראות תשלום ועוד.
גילוי זיופים מותנה בידע קודם ומבוסס, בתרגול ובהתנסות, בעין חדה, בחשיבה "מחוץ לקופסא", ברגישות מרבית, בצניעות אישית ובאמינות גבוהה. יש לבדוק כל מסמך "כחשוד" תוך הפעלת שיקול דעת, להיעזר בכליי בדיקה שונים ולנקוט בעמדה של "גשש בלש". השאיפה הינה להוכיח "שלא נמצאו סימנים לחוסר אותנטיות" במסמך ולקבוע רמת וודאות אישית ביחס להמלצה הסופית.
כמי שנחשבת לעדה מומחית, חוות דעת חתומה על ידי מהווה משקל בהליך המשפטי. ככל שחוות הדעת שלי מבוססת יותר ומנומקת כהלכה, כך עולה הסיכוי להכיר בה ככלי משמעותי ומכריע.

*הכותבת הינה גרפולוגית משפטית
graforensic@gmail.com


שליחה לחבר

אנא מלאו את הפרטים הבאים:

אנא מלאו את הפרטים הבאים

פרטים נוספים

  נגישות לנכים

  מעלית בבניין

 • הגעה ברכבת
  מגדל העמק-כפר ברוך

 • בית קפה קרוב
  רמת ישי, אלונים, צומת זרזיר

סגור